Dünya

Yunanistan’da seçim arefesinde 1 Mayıs

Atina: Bu yıl gerçekleştirilen 1 Mayıs eylemleri, 6 Mayıs Pazar günü yapılacak olan genel seçimlerin gölgesinde geçti.

Yunanistan işçi ve emekçileri, ülkenin dört bir yanında yapılan eylemlerde, toplu sözleşme hakkının gasp edilmesine, ücretlerin düşürülmesine, işsizliğe ve yoksulluğa karşı teslim olmayacaklarının mesajını verdi.

Eylemler başta Atina olmak üzere ülkenin pek çok şehrinde gerçekleştirildi. Atina’da üç ayrı eylem gerçekleştirildi. İçinde Yunanistan Komünist Partisi (Marksist-Leninist)’in de bulunduğu devrimci ve sol güçler, Müze Meydanı’nda toplanırken; sendikalar Kotsia Meydanı’nda bir araya geldi.

Üçüncü toplanma alanı ise Omonya Meydanı’nda ise YKP-Yunanistan Komünist Partisi’ne bağlı sendikal örgütlenme olan PAME tarafından bir miting gerçekleştirildi.

Sendikaların yaptığı miting sönük geçerken, devrimci örgütlerin mitingine katılım daha yoğun oldu. Keza YKP-PAME mitingi de kitlesel oldu.

İlk olarak sendikalar yürüyüşe başladı. Ardından ise devrimci örgütler Sindagma Meydanı’na yürüdüler. Meclise ulaşan kortejler, buradan Propılea Meydanı’na yürüdükten sonra eylemlerine son verdiler.

Eylemler esnasında sağ partilere ait üç seçim standı bazı gruplar tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hale getirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu