Güncel

Zap Nehri’nde kaybolan çocuğun ailesini de HDP önüne getirdiler

Hakkari’de, 2016 yılında Zap Nehri'ne düşen topunu almak isterken suya kapılan 9 yaşındaki Hamza Adıyaman’ın annesi ve ablasını da HDP Diyarbakır il binasının önündeki eyleme kattılar. 

Devletin gerillaya dönük psikolojik savaş yöntemi çeşitli yalanlarla devam ediyor.

Zaten dağa gitmiş olan ya da haber alamadıkları çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia eden kimi aileler, 3 Eylül 2019 tarihinden bu yana bu durumdan sorumlu tuttukları Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde bekleyiş halinde. Parti binasının önünde oturan az sayıdaki bu ailelere dün, 2016 yılında henüz 9 yaşında iken dağa kaçırıldığını öne sürdüğü oğlu Hamza için Hakkari’den gelen anne Rukeyda ve kızı Aysun Adıyaman da dahil oldu.

Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada oğlu için oturma eylemine katıldığını söyleyen Anne Rukeyda Adıyaman, “Oğlum okuldan kaçırıldı. Hamza ne olur gel” diye seslendi. Abla Aysun Adıyaman da kaçırıldığını iddia ettiği kardeşine kolluk güçlerine teslim olması çağrısında bulundu.

Topu Zap Nehri’ne düştü

Oysa ki anne ve kızının, 9 yaşında kaçırıldığını ileri sürdüğü Hamza’nın, 9 Mart 2016 tarihinde okul çıkışı arkadaşları ile oynadığı sırada Zap Nehri’ne kaçan topu almak isterken dengesini kaybedip, suya düşerek kaybolduğu biliniyor. Bu olay, o günlerde ana akım medya organları dahi birçok basın-yayın organına da haber oldu.

Servis edilen bu haberlere göre, Hakkari-Van karayolunun 20 kilometresinde yer alan Kırakdağ (Dêz) Köyü’ndeki Şehit Yarbay Mesut Koru İlkokulu öğrencisi olan Hamza’ın, saat 16.00’da arkadaşlarıyla okul çıkışı Zap Nehri kenarında bulunan okul bahçesinde top oynamaya başladı. Bir arkadaşının vurması üzerine nehre doğru giden topun arkasından giden Hamza, nehrin kenarında bir anda dengesini kaybederek suya düştü, bir süre sürüklendikten sonra da gözden kayboldu.

Vali açıklama yaptı

Arkadaşlarının haber verdiği köylülerin çağrısı üzerine köye gelen AFAD ve itfaiye ekipleri arama çalışması başlattı. Ertesi gün ise, dönemin Hakkari Valisi Yakup Conbalat, beraberinde Emniyet Müdürü Resul Holoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Demiray Demirce ve Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ile köye gelerek aileye geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Okul yöneticileri ile bir süre görüşen Vali Canbolat, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada “Zap suyuna düşen Hamza Adıyaman isimli öğrencimiz için arama çalışmaları sürüyor. Jandarma Genel Komutanlığı ve Van Emniyet Müdürlüğü’nden dalgıç ekibi istedik. İnşallah en kısa zamanda bulunur” dedi.

Küçük çocuğu arama çalışmaları 2 aydan fazla süre devam ettikten sonra sonlandırıldı.

Köylüler: Aile inanmak istemiyor

Arkadaşlarının gözleri önünde Zap Nehri’ne düşerek kaybolan Hamza’nın dağa kaçırıldığını öne süren anne ve ablasının HDP önünde oturmaya başlaması üzerine yaşadıkları köyün sakinlerine ulaştık.

Telefonla ulaştığımız köy sakinleri, iki aydan fazla devam eden arama çalışmaları sırasında küçük çocuğun sadece ayakkabısına ulaşıldığını anlattı. Köylüler, arkadaşlarının tanıklıklarına rağmen ailesinin Hamza’nın Zap suyuna kapıldığına bir türlü inanmak istemediğini ifade etti. (Kaynak: MA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu