Manşet

(İzlenim) Ankara sokaklarında çatışmak…

İşçi ve emekçilerin biriken öfkesi Taksim Gezi Parkı eylemleriyle ivme kazanarak büyümeye devam ediyor. İl il yayılan eylemler Cuma günü Ankara’ya da sıçradı.

Ankara’da Partizanlar’ın da aralarında olduğu kitle Kızılay ara sokaklarında toplanarak Kızılay’ı zorlamaya başladı. Kitlenin hareketlenmesiyle kolluk güçleri tüm şiddetiyle, faşist ruhuyla saldırdı.

Kitle barikatlar kurarak direnişe başladı. Çatışmalar birçok ara sokağa yayıldı. Partizanlar da çatışarak Tunalı Hilmi Caddesi’ne kadar çekildi.

 

Kadınlar ön safta!

Gece geç saatlere kadar devam eden eylemler Cumartesi sabah saatlerinde yeniden alevlendi. Partizan kitlesi Cumartesi saat 13.00’da Tuzluçayır’da toplandı. Diğer kurumlarla birlikte mahalle halkının katılımıyla yürüyüşe geçen kitle ilerledikçe sayıları arttı.

Yol boyunca, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza” vb. sloganları atan kitle Mithat Paşa Köprüsü’ne gelindiğinde sayı 2 bine yaklaştı. Mithat Paşa köprüsünde kitleyi durdurmaya çalışan reformistlere karşın Partizanlar çatışmaların olduğu alanlara sloganlarla Partizan coşkusuyla katıldı.

ankara sokaklarinda catismak2Partizanlar Mithat Paşa Caddesi’nde ve Atatürk Bulvarında uzun saatler çatışmayı yönlendirerek barikatları aşmaya çalıştı. Saat 18.00 civarında Mithat Paşa’daki barikat diğer siperdaşlarla birlikte aşıldı.

Partizanlar yaralanmalarına ve polisin hedef göstere göstere ateş etmelerine karşın devamlı düşmanı nasıl sıkıştıracakları üzerine plan yaparak hareketli ve coşkuyla önemli bir deneyim sergiledi. Bu çatışmalarda özellikle kadın yoldaşların irade ve önde çatışmaları en dikkat çeken görüntüler dendi.

 

Çok sayıda yaralı var

Kızılay’a girmeyi başaran kitle YKM önündeki barikatları koştu. Kolluk güçleri çembere alındı. Burada sıkışan kolluk güçleri havaya gerçek mermilerle ateş ederek kaçmaya çalıştı.

Alandan kaçan polislerin kalkanlarına, coplarına ve kasklarına kitle tarafından el konuldu. Bu çatışmalarda 2 kişinin gerçek mermilerle yaralandığı öğrenildi. Polisler bakanlığa püskürtüldükten sonra Partizanlar alana tekrar sloganlarla döktü. Kitle “Yaşasın Partizanlar” diyerek Partizanları alkışladı.

Partizanların hedefi bakanlıklar oldu. SDP, ESP ve Partizanlar bakanlık tarafına kurulan barikatlarla uzun süre düşmanın ilerlemesine izin vermedi. Bu esnada atılan gaz bombalarından dolayı genel kitleden ve Partizanlardan çok sayıda yaralanan oldu.

 

ankara sokaklarinda catismak3Polis bakanlıklara kadar püskürtüldü

Gece saat 23.30 civarında kolluk güçlerinin azgınca saldırısıyla kitle tekrar ara sokaklara dağıldı. Pazar günü de Kızılay Meydanı’nda toplanan kitleye saat 15.30 civarında saldıran çevik kuvvete Partizanlar’ın da aralarında olduğu devrimci kurumlar polise karşılık vererek bakanlıklara kadar püskürttü.

Gece 22.30 kadar devam eden çatışmalarda yine çok sayıda yaralanan oldu. 22.30’da operasyon yapan kolluk güçleri 500 aşkın kişiyi işkencelerle gözaltına aldı.

Partizanlar barikatlar kurarak Kale’ye kadar güvenli bir şekilde çekildi. Mamak’tan gelen kitleyi bekledi. Kitlenin buluşmasıyla tekrar çatışmalar başladı. Eylemler gece geç saatlere kadar sürdü. Partizanlar kendi inisiyatifiyle saat 01.00 civarında alandan çekildi.

Araçlar hemen hemen her gün kitlenin üzerine sürüldü. Pazartesi günü kolluk güçleri Kızılay çevresini tamamen ablukaya aldı. Esnafları tehdit ederek dükkanları kapattırdı. Kitlenin toplanmasını engellemek için her gördüğü gruba saldırdı.

Partizanlar da saat 15.00’da çatışmalara dahil oldu. Bir süre sonra Tuzluçayır’a ajitasyon ve propaganda yapma için çekilen Partizanlar Tuzluçayır’da yaşanan eylemleri ve amaçlarını ifade eden, gelişen şovenist dalgaya karşı durmak ve mücadele etmek gerektiğini ajitasyonlarla kitleye taşımaya çalıştı. Mahalle halkı ıslıklarla alkışlarla çekilen ajitasyonlara cevap verdi. Eylem Tuzluçayır Meydanda çekilen halaylar ve sloganlarla son buldu.

Ayrıca eylemde Partizanlar tarafından Kızılay çevresine “Yaşasın Halk Savaşı”, “Faşizme karşı omuz omuza” vb. yazılamalar yapıldı.

 

(Bir Partizan)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu