Manşet

(İzlenim) Kartal eylemleri ve “şark kurnazları”

Bir haftadan fazladır Taksim Gezi Parkı ile başlayan direnişler devam ediyor.

Her gün aynı anda onlarca mahallede yüz binlerce insan sokağa çıkarak hem Taksim direnişini selamlıyor hem baskıları protesto ediyor.

Bir haftadır ben de hemen birçok yerde bu eylemlere katıldım ve insanların öfkesine ortak oldum. Normal şartlarda halkı eylemlere katılmayan, hatta eylem bile düzenlenmeyen yerlerde binlerce insan sokağa çıkarak polisin azgın saldırısına karşı çatıştı. Çalışan-çalışmayan, kadın-erkek, çoluk-çocuk yapılan eylemlere katılan halkın öfkesi, coşkusu görülmeye değerdi doğrusu.

 

Fırsatçı CHP!

Ancak hem Taksim hem diğer yerlerde direnişlerde en önlerde devrimciler çatıştı, gece yarılarına kadar polisi yer yer geri püskürten de yine devrimcilerdi. Ancak hem devrimcilerin bu emeği hem de halkın bu karşı konulmaz öfkesi bazı ırkçı faşist partilerce kullanılmak isteniyor.

Başta CHP olmak üzere İP, HKP gibi sosyal, ırkçı faşistler Taksim’i aldıklarını iddia ettikleri gibi sokağa dökülen binlerce insanın ellerine Türk bayrağı, Atatürk resimleriyle vererek halkı milliyetçilikle zehirlemek istiyorlar. 4 Haziran günü Kartal’da yapılan miting de bunlardan biri.

Faşizme karşı omuz omuza” diye haykıran kitle Kartal Meydanı’nda toplanmaya başlarken “İstiklal marşı”, “Gençliğe Hitabe” gibi faşist, ırkçı metinler okutuldu. “Atatürk’ün askerleri” sloganları sıkça atılmaya başlandı.

Devrimci güçlerin daha çok Taksim’de olmasını ve etki güçlerinin zayıflamasını fırsat bilen CHP seçim mitinglerine başlamış gibiydi. Tüm ırkçı, faşist marşlar birlik “Çav bella”, “Gündoğdu” marşları ile birlikte çalınarak insanların devrimci duygularını “kullanmaya” çalışan fırsatçı bu partiler acaba dizelerini, duygularını devrimci mücadelenin direnişlerinden alan marşların yazılı tarihlerine acaba bir kez olsun bakmışlar mı?

 

Kartal’dan bir ÖG okuru

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu