GüncelManşet

(video) “İzmir Bizim, Taksim Bizim!”

İzmir: Günlerdir arkası kesilmeyen eylemler İzmir’de devam etti. Geçtiğimiz günlerden daha yoğun olan saldırılarda polis biber gazı ve portakal gazı kullanırken, gece saatlerindeki çatışmalarda kitleyi denize itti.

2 Haziran günü ilk olarak saat 18.00 sularında HDK ve birçok ilerici-devrimci kurum Konak Sümerbank önünde bir basın açıklaması gerçekleştirerek bir önceki günkü saldırıları protesto etti.

Burada olaysız geçen basın açıklaması sırasında polisin TOMA’lar ve çevik kuvvet ekipleri ile Konak’ta yarattığı abluka dikkat çekiciydi. Buradaki basın açıklamasının ardından ise kitlenin bir kısmı Alsancak’a geçti.

 

Polis kitleyi denize sürüklemeye çalıştı

Burada toplanan halk, zaten daha önceden süren gerginlik ve ara ara müdahalelerle sürdürdüğü çatışmalar; devrimci kurumların da katılımıyla şiddetlendi. İçlerinde ESP, Partizan, DHF’nin de olduğu kitle Gazi İlkokulu’nun üst sokağında barikatlar kurarak uzun süre çatışmaları sürdürdü.

Burada süren çatışmalar sırasında; “TKP/ML” yazılamalarını yapıldığı; yine birçok yere “TKP/ML“ ve “TİKKO” imzalarının atıldığı görüldü. Birkaç saat süren direnişin ardından ise; saat 23.00 sularında polis ara sokaklardan ve Montrö Meydanı’ndan saldırıya geçti. Buradan Gündoğdu Meydanına çekilen kitle Cumhuriyet Meydanı-Konak istikametine doğru yürüyüşe geçti.

Polisin hedef gözeterek gaz bombaları attığı çatışmalar sırasında plastik mermi de kullanıldı. Gündoğdu ve Cumhuriyet meydanları arasındaki bölgede kitleyi deniz kıyısı ile köşeye sıkıştıran polis; burada kitle üzerine gaz bombaları atarak ve TOMA’lar ile saldırarak denize itti. Burada denize düşen insanlar olduğu görüldü.

Buradaki dağınıklık sırasında yoğun gözaltılar yapan polis geri çekilen kitleyi de takip ederek ve ara sokaklarda barikat kurarak saldırdı. Ara sokaklarda kıstırdığı kitleye işkence ederek ve şiddet uygulayarak saldıran polis buralardaki çatışmalarda da gaz bombaları, biber ve portakal gazları ve ses bombaları kullandı.

 

300’den fazla gözaltı var

Gece geç saatlere kadar süren çatışmalarda yaklaşık 300’den fazla gözaltı yapan polis araçlarda da küfür ve hakaretlerle ve yine darp ederek saldırılarını sürdürdü.

Kitle geri çekilirken evlere ve hastanelere sığındı. Kapısını açan birçok ev ve hastanedeki kitleye de; gün boyu polisin yanında ve adeta polisle kol kola hareket eden AKP’li gençlik kolları sokak aralarında ev ve hastanelere sığınanlara saldırıda bulundu.

3 ESP’li, 5 Partizan okurunun da gözaltına alındığı gece boyunca süren saldırılarda onlarca kişi de yaralandı.

 

Çatışmalardan hıncını alamayan kolluk güçleri yol üzerinde oturanlara azgında saldırdı.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=7HESJ-BrhQ4{/youtube} 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu