Güncel

İzmir HDP’den açıklama: “Derhal, kış uygulamasına geçilsin!”

İzmir: HDP İzmir Örgütlülüğü, Türkiye’de yaz saati uygulamasından kış saati uygulamasına geçilmesi için bir basın toplantısı düzenledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütlülüğü, basın toplantısı düzenleyerek Türkiye’de bu yıl geçilmeyen kış saati uygulamasına derhal geçilmesini istedi. HDP İzmir binasında düzenlenen basın toplantısında HDP İzmir Eş Başkanı Mahfuz Güleryüz basın açıklamasını okudu.

 

“Isıtma ve aydınlatma masraflarının arttı”

Güleryüz, yaz saati uygulamasında kalma kararının alınmasıyla birlikte kış saati uygulamasına geçilmesi gereken Eylül ayından bu güne kadar birçok sorun yaşandığını ve yaşanmaya devam ettiğini belirtti. Bazı sorunları maddeler halinde sıralayan Güleryüz, sabahları gün doğmadan insanların işe gittiğini, çocukların zifiri karanlıkta okula gitmek zorunda kaldığına, sabahları trafik kazalarının arttığına, sabahları kalkıldığında havanın karanlık olması nedeniyle evlerde ısıtma ve aydınlatma masraflarının arttığına dikkat çekti.

 

“Artış maliyeti halkın sırtına yükleniyor”

Yaz uygulamasında kalınmasının hiç bir faydası olmadığını vurgulayan Güleryüz, aksine TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası’nın yapmış olduğu açıklamaya göre geçen yıla oranla elektrik tüketimi ülke genelinde % 6,5 İzmir özelinde ise % 11,4 oranında artış gösterdiğini, bu artışın maliyetinin halkın sırtına yüklendiğini ifade etti.

Türkiye halkının böylesi bir çileye mahkum edilmesinin makul ve anlaşılır bir yanı olmadığını dile getiren Güleryüz,  “İnsanların görüşüne başvurulmadan, yol açacağı ekonomik ve sosyal olumsuzluklar öngörülmeden alınan ve sürdürülen bu saat uygulamasına derhal son verilmedir” diyerek sözlerini noktaladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu