Manşet

İzmir Newroz’u coşkuyla gerçekleşti

İzmir: Kürt ulusunun isyan ve direniş günü olan Newroz’da onbinler İzmir’de alandaydı. Buca Hipodrom Meydanı’nda kutlanan Newroz mitinginde  “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü” çağrısı yinelendi.

Sabah saatlerinden itibaren kitle alana girmeye başlarken, HDK bileşenleri, devrimci-ilerici kurumlar ve KESK ise alana Şirinyer Tansas önünden başlayan bir yürüyüşle girdi.

HDK pankartının arkasında sıralamada yerini alan Partizan kitlesi ise “ TC’nin barışı tasfiyeye, Newroz İsyana çağırıyor pankartı arkasında buluşarak yürüyüşe katıldı. “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”,  Kürt ulusuna özgürlük, Halk savaşıyla gelecek”, “Biji Newroz, Newroz piroz be”, “Reber e me İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”,” Kawa’dan Mazlum’a, Selam olsun Newroz’a”, “şehit namirin vb. sloganları ile yürüyen Partizan kortejinde  yol boyunca kürtçe ve türkçe ajitasyon çekildi.

DSC 0147Gündoğdu Meydanı’nın Valilik kararı ile mitinge bir kaç gün kala yasaklanmasına rağmen iyi bir katılımla geçen mitingde, program saat 12.00’ı geçerek başlatıldı. Hacay Yılmaz’ın hoşgeldiniz konuşasının ardından Tertip Komitesi adına açılış konuşmasını Abdülbaki Günyel yaptı.  Günyel konuşmasında “ Bu Newroz yeniden kuruluş Newroz’udur. Halklarımıza kutlu olsun” ifadelerine yer verdi. Bu seneki Newroz’a Alevi Bektaşi Federasyonu da örgütleyici olarak katılırken; Federasyon adına konuşmayı Elif Bakır yaptı.

Müzik gruplarının da sahne aldığı mitingde Newroz ateşini ise 92 yılında Kadifekale’de Newroz günü bedenini ateşe vererek şehit düşen Rahşan Demirel’in abisi ve Barış Anneleri yaktı.

DSC 0186HDK adına ise konuşmayı Ertuğrul Barka yaptı. Barka konuşmasında “HDK olarak biz iki şeyi talep ediyoruz; birincisi Kürt halkının Türk halkıyla eşit statüde yaşayacağı bir demokrasinin oluşması diğeri ise Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması” ifadelerine yer verdi.

Müzik gruplarının ardından BDP milletvekili Hasip Kaplan’da bir konşma yaptı. Konuşmasında müzakere sürecine değinerek İzmir halkının savaş bitsin isteğinde olduğunu belirten Kaplan; “bu bahar hepimizin baharı olacak, çözümün baharı olacak, Newroz piroz be!” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra Koma Kendal sahneye çıkarak halk oyunları gösteriminde bulunduğu miting, çekilen halaylarla coşkulu bir şekilde sonlandırıldı.

Fotoğraflar için tıklayınız: 

http://www.ozgurgelecek.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=99

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu