Güncel

İzmir: “An Azadî, An Azadî”

İzmir: Tüm yasaklara ve baskılara karşı ülkemizin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de Newroz büyük bir coşkuyla kutlandı.

21 Mart Çarşamba Buca Hipodromu arkasında kutlanan Newroz, geçen yıl olduğu gibi bu yılda Gündoğdu Meydanı’nda kutlanmak isteniyordu. Fakat İzmir polisi ve Valiliği tarafından engellenmek istenince Buca Hipodromu arkasında kutlandı.

Çalışmalarına haftalar öncesinden başlanan Newroz için Çarşamba saat 11.00’de Şiriyer Tansaş önünde toplanan HDK bileşenleri ve devrimci kurumlar, buradan Newroz alanına yürüyüş yaptı.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün de katıldığı yürüyüşte önde HDK “Bijî aşitî, biji Newroz-Yaşasın barış, yaşasın Newroz” yazılı pankart açtı. Arkasında sıralanan HDK bileşenleri ve devrimci kurumlar kendi pankartları ve flamalarıyla katıldılar Newroz’a.

Yürüyüş kolunda yer alan Partizan ise Newroz’a “Roja berxwedan û serhildana Kurd’a-Newroz pîroz be” yazılı pankartı ve flamalarıyla katıldı. Yol boyunca “Gazi, Sivas, Roboski; unutulmaz hiçbiri”, “Biji Newroz”, “Newroz piroz be”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya’’ vb. slogan atan Partizan yürüyüşün ardından alana geldi.

Program ilk olarak özgürlük mücadelesinde şehit düşenler anısına saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından Newroz Tertip Komitesi adına Ali Asker Bingöl bir konuşma yaptı. Bingöl “Yasakçı ve baskıcı zihniyete karşı Kürdistan’da olduğu gibi ülkemizin her yerinde halkımız bu Newroz’da da alanları doldurarak, Newroz ateşini yakmıştır” dedi.

Tertip komitesi adına yapılan konuşmanın ardından HDK bileşenleri adına Semra Uzunok bir konuşma yaptı. Uzunok, “KCK adı altında 6 bin kişiyi cezaevlerine dolduranlar şimdi de HDK’ye saldırmak için zemin hazırlamaya çalışıyorlar. Emek, demokrasi, özgürlük, doğa mücadelesi, kimlik mücadelesi birleştiği sürece bu gücün karşısında kimse duramaz. Bu güç yenilmez” dedi.

Daha sonra HDK bileşenleri kurum temsilcileri sırayla kitleyi selamladı. Ardından Ertuğrul Kürkçü ve İzmir Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri adına Elif Bakır bir konuşma yaptı.

Etkinlik sırasında Halit Bilgiç, Koma Kendal ve Koma Agirî Zerdeşt sahne aldı. Akşam saatlerine kadar süren newroz kutlamaları çekilen halaylarla ve atılan sloganlarla son buldu.

Newroz’dan gözlemler

* On binlerce kişinin katıldığı İzmir Newroz kutlamalarında konuşmacıların genel vurgusu devlet eliyle sürdürülen operasyonların özgürlük ve demokrasi mücadelesini durduramayacağı olurken, devletin tırmandırmaya çalıştığı şovenist saldırganlık da teşhir edildi.

* Devletin ve onun kolluk güçlerinin Kaypakkaya korkusu İzmir Newroz’unda da kendisini gösterdi. Polisler Partizan kortejinin girişi sırasında üzerinde Kaypakkaya’nın resminin bulunduğu dövize el koymak istedi. Partizan kitlesinin tepki göstermesi üzerine polis dövizi geri vermek zorunda kaldı.

* Hafta içi olmasına rağmen oldukça yoğun katılımın olduğu Newroz’da kolluk güçleri oldukça yoğun “güvenlik önlemi” almıştı. Öyle ki binlerce çevik kuvvet alanın tüm çevresini giriş-çıkışları kapatmıştı. Yine onlarca polis kamerası yürüyüş sırasında ve alanda kitleyi taciz etti.

* Burjuva basının “ilgi göstermediği” kutlamalarda sosyalist ve yurtsever basın kutlamaları an an izlerken kitlenin içerisinde gezerek fotoğraf çekti röportaj yaptı.

 

Resimler için bakınız:

http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu