Güncel

İzmir: Seri Katil, TC Devleti

İzmir: Adana da Lice ye destek için yapılan protestoya polis azgınca saldırarak bir Kürt çocuğunu daha katletti.

15 Haziran da gerçekleşen eylem sonrası polis rastgele etrafa ses ve gaz bombası ile saldırmaya başlamış ve 15 yaşında olan İbrahim Aras’ı katletmiştir. Bu durumu protesto etmek için HDK çağrısıyla Emek ve Demokrasi Güçleri ile bir yürüyüş gerçekleştirdi. Partizan ve YDG’nin katıldığı eyleme yüzlerce insan İbrahim için yürüdü. 

 Sevinç pastanesi önünde başlayan yürüyüşe geçmeden önce kendi basın açıklamasını okuyan HDP şunlara yer verdi: ”bu kaçıncı çocuk cinayeti. İbrahim Aras daha 15 yaşındaydı. Polis tarafından alçakça katledildi. Bugün ne kara tesadüftür ki bundan tam bir yıl önce ekmek almak için sokağa çıkan Berkin ELVAN polis tarafından hedef gözetilerek vurulmuştur. Artık ölen çocuklarımızın sayılarını saymayacağız. EDİ BESE…”

   Basın açıklaması okunduktan sonra kitle yürüyüşe başladı. Kitle sık sık “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Şehıd namırın”, “İbrahim’ in hesabı sorulacak” sloganlarını haykırdı. 

Alsancak İskelesi’ne gelen kitle tarafından Emek ve Demokrasi Güçleri adına İzmir KESK Şubeler Dönem sözcüsü İdil Uğurlu tarafından basın açıklaması okundu.

Uğurlu, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;  “AKP’nin destan yazan polisleri bir cinayetin altına daha imzalarını attılar. Hemen ardından geçmişte de olduğu gibi kirli bir propaganda başlattı devlet.’İbrahim’ in elinde patlayıcı madde vardı, elinde patladı.!’ Hepimiz biliyoruz ki, ne Uğur’ un elinde, ne Ceylan’ın elinde, ne Berkin’ in elinde, nedeki İbrahim’ in elinde patlayıcı madde vardı. Çocuklarımıza kara çalanlar geleceğimize kara çalmaya çalışmakta, umutlarımızı, mücadelemize ve inandığımız tüm değerlere kara çalmaya çalışmaktadırlar” dedi. Uğurlu, yüzleri ak olan çocuklarının devletin her türlü kara çalma çabasına karşın ellerinde geleceklerini taşıdıklarını belirtti.

Basın açıklaması bittikten sonra kısa bir süre slogan atan kitle daha sonra eylemi sonlandırdı.

 

ibrahim aras için

                                                                                      

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu