Güncel

İzmir’de gün boyu direniş (Yenilendi)

 

İzmir: Günlerdir devam eden çatışmalar bugün de İzmir’de devam etti. Geçtiğimiz günlerden daha yoğun olan saldırılarda polis biber gazı ve portakal gazı kullanırken, gece saatlerindeki çatışmalarda kitleyi denize itti.

 

İlk olarak saat 18.00 sularında HDK ve birçok ilerici-devrimci kurum Konak Sümerbank önünde bir basın açıklaması gerçekleştirerek bir önceki günkü saldırıları protesto etti. Burada olaysız geçen basın açıklaması sırasında polisin panzerlerle ile Konak’ta yarattığı abluka dikkat çekiciydi. Buradaki basın açıklamasının ardından ise kitlenin bir kısmı Alsancak’a geçti.

 

Burada toplana halk, zaten daha önceden süren gerginlik ve ara ara çatışmalara dönüştü. Devrimci kurumların da katılımıyla şiddetlendi. İçlerinde ESP, Partizan, DHF’nin de olduğu kitle Gazi İlk Okulu’nun üst sokağında barikatlar kurarak uzun süre çatışmaları sürdürdü.

 

Burada süren çatışmalar sırasında; “TKP/ML” yazılamalarını yapıldığı; yine birçok yere “TKP/ML “ ve “TİKKO” imzalarının atıldığı görüldü. Birkaç saat süren direnişin ardından ise; saat 23.00 sularında polis ara sokaklardan ve Montrö Meydanı’ndan saldırıya geçti. Buradan Gündoğdu Meydanı’na çekilen kitle Cumhuriyet Meydanı-Konak istikametine doğru yürüyüşe geçti. Ayrıca Karşıyaka’da AKP ilçe binası ateşe verildi.

 

Burada polis’in hedef gözeterek gaz bombaları ve plastik mermi attı. Gündoğdu ve Cumhuriyet Meydanı arasındaki bölgede kitleyi deniz kıyısına doğru sıkıştıran polis; burada kitle üzerine gaz bombaları atarak ve panzerlerle saldırdı. Burada denize düşen insanlar olduğu görüldü.

 

Buradaki dağınıklık sırasında yoğun gözaltılar yapan polis geri çekilen kitleyi de takip ederek ve ara sokaklarda barikat kurarak saldırdı. Ara sokaklarda kıstırdığı kitleye işkence ederek ve şiddet uygulayarak saldıran polis buralardaki çatışmalarda da gaz bombaları, biber ve portakal gazları ve ses bombaları kullandı.

 

Gece geç saatlere kadar süren çatışmalarda yaklaşık oldukça fazla gözaltı yapan polis araçlarda da küfür ve hakaretlerle ve yine darp ederek saldırılarını sürdürdü.

 

Kitle geri çekilirken evlere ve hastanelere sığındı. Kapısını açan birçok ev ve hastanedeki kitleye de; gün boyu polisin yanında ve adeta polisle kol kola hareket eden AKP’li gençlik kolları sokak aralarında, ev ve hastanelerde saldırdı. Gözaltına alınan 5 Partizan da sabaha doğru serbest bırakıldı.

 

 

 


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu