Güncel

İzmir’de 6 Mayıs anması

İzmir: 68 kuşağının devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ ın darağacında katledilişinin 41. yılında İzmir HDK bileşenleri tarafından anma eylemi düzenlendi.

6 Mayıs 19.00 Konak Eski Sümerbank önünde toplanan HDK bileşenleriyle birlikte İzmir HDK İl Meclisi olarak bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada; “6 Mayıs 1972 Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını katledenler bugün onların yoldaşlarına 1 Mayıs meydanlarını yasaklamaya çalışıyorlar. Dün sahte mahkemeler ve yalan kürsüler kuranlar bugün zulmün barikatlarına karşı direnenleri yargılamadan infaz etmeye çalışıyorlar. Dün postallarıyla ve tanklarıyla üstümüze gelenler bugün panzerleri copları, gaz bombalarıyla üstümüze geliyorlar. Bir kere daha haykırıyoruz zulmünüz bizi yıldıramaz!” sözlerine yer verildi. “İbo, Mahir, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz!”, “Katil Devlet hesap verecek!” sloganlarıyla kitle kordona doğru yürüyüşe geçti.  Kordon boyunca sloganlar eşliğinde devam eden yürüyüş Deniz, Hüseyin, Yusuf şahsında tüm devrim şehitleri için saygı duruşuyla sonlandı. Eyleme İzmir 78’liler Derneği de katılım göstererek destek verdi.

Üç fidanın anıları için denize karanfiller atılarak, 18 Mayıs İbrahim Kaypakkaya anmasına çağrı yapılarak eylem bitirildi.

 

[widgetkit id=92]
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu