Güncel

İzmir’de bilanço ağırlaşıyor

İzmir – İzmir’in Menderes ilçesi Ahmetbeyli Beldesi yakınlarında içinde 100′ü aşkın mültecinin bulunduğu bir teknenin batması sonucu aralarında Kürtlerin de olduğu en az 39 mülteci hayatını kaybetti. Vali Vekili Ardahan Totuk, ölü sayısının 54 olduğunu tahmin ettiklerini bildirdi.

Avrupa’ya çıkmaya çalışan mültecilerin çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyor. 100’ü aşkın mülteciyi taşıyan balıkçı teknesinin kıyıdan bir kilometre açıkta kayalıklara çarparak battığı bildirildi.

Menderes Kaymakamı Tahsin Kurtoğlu mültecilerin 15 metre boyundaki tekneyle sabah saat 05.30′da denize açıldığının tespit edildiğini belirtirken, teknedekilerin nereye gittiklerinin belli olmadığını ifade etti.

İzmir Vali Vekili Ardahan Totuk, Sahil güvenlik ekiplerince yürütülen ve deniz polisinin de destek verdiği çalışmalarda 24′e cesede ulaşıldığını söyledi. Totuk, ölenlerin arasında kadın ve çocukların da bulundu bilgisini verirken, devam eden arama kurtarma çalışmaları sonucu cesetlerine ulaşılan mülteci sayısının 39’a çıktığı bildirildi.

Daha önce Menderes Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, dalgıçların batan teknenin kapalı bölümünde 20 ceset çıkardığı bilgisini vermişti.

Teknenin ambar bölümünde halen 15 cesedin bulunduğunu tespit ettiklerini sözlerine ekleyen Vali vekili Totuk, “Dalgıçlar tarafından gözle yapılan bu tespit doğrultusunda ölü sayısının 54 olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

45 kişinin kurtulduğu, bunlar arasında tekne kaptanı ve yardımcısının olduğu belirtildi.

Menderes kaymakamına göre mültecilerin çoğunluğu Filistinlilerden oluşuyor. Mültecilerin kimlik bilgileri ve kökenleri tespit edilmeye çalışılırken, mültecilerin Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları öğrenildi. En fazla 70 kişiyi kaldırabilen tekneye 103 mültecinin doldurulduğu edinilen bilgiler arasında.

 

HASEKİLİ KÜRTLER

Bu mülteciler arasında çok sayıda Batı Kürdistanlı Kürt de var. Bunlardan 14’ünün ise Haseki kenti nüfusuna kayıtlı oldukları öğrenildi. Teknede bulan Kürtlerden isimleri öğrenilenler şöyle: Ferhat Emer, Şivan Eemer, Lava Emer, Saliha Ebdo Selmo, Ehlem Yunus, İbrahim Yunus, Cîhan Yehya Yunus ile çocukları Mehemet, Murat ve Cumana; Şiyar Emer, Cumana Yunus il eşi Amir ve iki aylık bebeği.

Dramın hemen ardından jandarma ekipleri, organizatör oldukları belirlenen birinin ismi Burhan Yılmaz olan iki Türkiye vatandaşını gözaltına aldı.

Organizatörlerin tekneyi Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki balıkçılardan kiralayıp Ahmetbeyli’ye getirdikleri belirtilirken, mültecilerin bağlantı kurduğu diğer tacirlerin kimlikleri ve kaldıkları otellerin belirlenmesi için soruşturmanın sürdüğü ifade edildi. (anf)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu