Gençlik

İzmir’de kampanya çalışmalarından

Tutuklamaların ve baskıların günden güne arttığı ülkemizde 700’ü aşkın öğrenci en demokratik hakları olan eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim istedikleri için hapishanelere doldurulmuş durumda. Tam da böyle bir süreçte liseli ve üniversiteli tutsak öğrenciler için “Tutsak öğrenciler özgürlük” şiarıyla başlattığımız kampanya önemli bir çalışmadır.

Mayıs ayının ortasına kadar sürecek olan kampanyamız için biz İzmir ve Menemen YDG olarak bir toplantı ile kampanya çalışmalarımıza başladık. İzmir ve Menemen’de nasıl bir çalışma yürüteceğimizi lise ve üniversitelerin özgün koşullarını tartıştık. Ve kullanacağımız A/P materyallerini belirledik. Kampanya çalışmalarımıza en geniş kitleyi katma perspektifinin çıktığı toplantımızda İzmir’de bir panel örgütleme kararı aldık. Yine kampanyamızı 1 Mayıs çalışmalarıyla ortaklaştırarak merkezi yerlerde ve üniversitelerde stant açma kararı aldık.

Aldığımız kararlar ışığında kampanya süresince toplayacağımız imzalar için imza föylerini tüm okurlarımıza dağıttık. Yine Menemen’in ve İzmir’in birçok mahallesinde, liselerinde, 9 Eylül Üniversitesi’nde, yurtlarda imza toplamak üzere kampanyanın önemini ve devletin son süreçteki saldırılarını anlatarak bir nevi kampanyanın çalışmalarının ön hazırlığını yaptık. Tutsaklara kart, mektup vb. göndermenin önemi üzerine tartışmalar yürüttük ve çalışmalarımızda tutsak öğrencilere kart gönderme kararı aldık.

Bu anlamda kampanya çalışmalarımız şu ana kadar istediğimiz hareketliliği yakalayamadığını söyleyebiliriz. Ancak alanımız, kampanya çalışmaları açısından 1 Mayıs çalışmalarıyla birlikte önceki kampanyalarda yakaladığımız ivmeyi yakalayabilecektir.

Ülkemizde tutsak sayısı hapishanelerin kontenjanlarını çoktan geçti bunla yetinmeyen devlet yeni saldırılara hazırlanıyor ve yeni hapishaneler yaratıyor. Yapılan saldırılara dur, zindanlar yıkılsın, ülkemiz tutsaklar ülkesi olmasın diye çalışmalarımıza hız vermeliyiz.

 

(İzmir YDG)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu