Güncel

İzmir’de İnsan Hakları Yürüyüşü

İzmir: İHD İzmir Şubesi, İnsan Hakları haftasının ilk gününde İnsan Hakları Yürüyüşünü gerçekleştirdi.
İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftasının ilk gününde her yıl gerçekleştirdiği İnsan Hakları Yürüyüşünü bu yıl da yaptı.
Konak Eski Sümerbank önünde toplanan kitle buradan meşaleli bir şekilde Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.
Partizan, HDP, Yeni Demokrat Gençlik, DHF gibi devrimci ve demokrat kurumlarında katıldığı yürüyüşte “Bir gün hücre ömür boyu hapis”, “Çocukları değil cezaevlerini kapatın”, “Susma, sen susarsan çocuklar cezaevinde büyür” gibi yazılı dövizler de taşındı.
Tahir Elçi’nin, Kader Ortakaya’nın, devlet tarafından katledilen bazı çocukların resimlerinin de taşındığı yürüyüşte kitle tarafından sık sık “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “İçerde dışarda hücreleri parçala”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” gibi sloganlar atıldı.
Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren yürüyüşten sonra burada bir basın açıklaması okundu. İHD İzmir Şubesi adına basın açıklamasını Gurbet Uçar okudu.
Uçar, 2015 yılının yapılan katliamlarla birlikte yaşam hakkı ihlallerinin yoğun şekilde yaşandığı bir yıl olduğunu belirtti.
Uçar, Amed’de, Suruç’ta, Ankara’da bombalarla katliam yapıldığını, T. Kürdistanı’nda sokağa çıkma yasağı altında insanların katledildiğini, evlerin yakılıp yıkıldığını, insanlık dışı uygulamaların olduğunu vurguladı.
Yapılan baskıları, hak ihlallerini, katliamları unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını söyleyen Uçar, “Bizlere dayatılan bu kirli savaşa inat yüzümüzü barışa dönüyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
Basın açıklamasının ardından eylem alkışlarla sonlandırıldı.

 

İzmirde insan hakları yürüyüşü 2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu