Manşet

İzmir’de Roboski anması

İzmir: Roboski katliamının birinci yılında İzmir’de de katliamı protesto eden eylemler yapıldı. Faşizme karşı öfkenin doruk noktaya ulaşıldığı eylemlerde, katliamın hesabını sorma çağrıları yapıldı.

İlk protesto eylemleri üniversitelerde yapıldı. Sabah saat 12.00’de başlayan eylemler hem Dokuz Eylül Üniversitesinde, hem de Ege Üniversitesinde yapıldı.

Ege Üniversitesinde “Unutursak kalbimiz kurusun” pankartı arkasında toplanan kitle; dövizlerle bir sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Sonradan sloganların da atıldığı eylemde,  Roboski’de katledilenleri temsilen 34 kefenli öğrenci de yürüdü.

Aynı saatlerde bir başka eylem de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde gerçekleşti. Saat 12.00’de Eğitim Fakültesi Dekanlık önünde yapılan basın açıklamasında, katledilenlerin unutulmayacağı ve hesabının sorulacağı vurgulandı.

Ve akşam, HDK’nin örgütlediği anma ise saat 18.30’da Basmane Meydanı’nda yapıldı. Buradan Sümerbank önüne kadar süren yürüyüşü polis ilk olarak engellemek istedi.

Ancak yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, kitlenin ısrarı üzerine polis geri adım attı. Sümerbank önüne gelindiğinde, burada yapılan saygı duruşunun ardından kitle adına bir basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasına Roboski’nin devletin Kürt ulusuna yönelik yaklaşımının somut göstergesi olduğuna değinilerek, 1 yıldır devletin hiçbir adım atmadığı belirtildi. Katliamın hesabının sorulacağının ifade edildiği basın açıklamasından sonra eylem sonlandırıldı.

Bir çok devrimci demokrat kurumun katıldığı eyleme, bizler de Partizan olarak flamalarımızla katıldık.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu