GüncelManşet

(foto) İzmir’de Sivas katliamı protestosuna saldırı

İzmir: Sivas Katliamının yıldönümünde katliam birçok alanda protesto edildi. Katillerden hesap sorulması yönlü taleplerin dile getirildiği eylemlerde kitle son süreçte özellikle Ortadoğu’da alevilere dönük gerçekleştiren katliamları da protesto etti.

İzmir’de ise katliam protestosu polisin engeli ile karşılaştı. Yürüyüşü engelleyen polis kitleye saldırdı.

Muhabirimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

21.20

Polis saldırısının ardından ara sokaklara çekilerek direnen kitle, eylemi sonlandırdı.

20:32

Polisin engellemesine karşı oturma eylemi gerçekleştiren kitleye TOMA’larla saldıran polise, kitle geri çekilerek taşlarla karşılık veriyor. 9 Eylül Fuar Kapısına doğru yönelen kitleyi polis kapıda çok sert saldırdı, saldırıyı tazikli su ve gaz boması ile gerçekleştirdi. Basmane Meydanı’ndaki kiyle ara sokaklara çekilerek burada sıklıkla “faşizme karşı omuz omuza”sloganlarını atıyor. Çevik kuvvet ara sokaklara girmeye hazırlanıyor.

20:00

Sivas Katliamının yıldönümünde katliamı lanetlemek için İzmir Basmane’de toplanan kitlenin eylemi polis tarafından engelleniyor. TOMA ve çevik kuvvet ekipleri ile ngellnen eylemde kitle, sıklıkla “faşizme karşı omuz omuza”, ” Dün Maraşta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta”, “Faşizme ölüm inançlara özgürlük” sloganlarını atıyor.  

Yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmadı. Yürüyüşte kararlı olan kitleye polis sıklıkla  eylemin yasadışı olduğu şeklinde anonslar yapıyor. Alevi Dernekleri tarafından çağısı yapılan eyleme Partizan, HDP ve bunun yanısıra birçok demokratik kitle örgütü de destek veriyor. Eylem oturma eylemiyle devam ediyor. 

 

 

 

[widgetkit id=788]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu