Güncel

İzmir’de Taksim’e destek mitingi!

İzmir: Günlerdir devam eden Taksim direnişine destek eylemleri 3 Haziran günüde İzmir’de sürdü. Onbinlerce insanın katıldığı eylemler ilçe merkezlerine ve okullara da yayıldı.

Dün süren eylemlerde; HDK ve çeşitli ilerici devrimci kurumlar; 18.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu’ya yürüyüş gerçekleştirdi. Gerçekleşen yürüyüş meydanda biriken ve bekleyen kitlenin alkışlarıyla alana girdi.

Sendikaların aldığı karar sonucu gerçekleşecek 4-5 Haziran grevleri ile paralel biçimde destek eylemleri de İzmir’de programa bağlandı. Her akşam saat 19.00 ile 22.00 arası Gündoğdu Meydanı’na çeşitli yerlerden gerçekleşecek yürüyüşlerle başlayacak miting; ardından ise alanda bekleyiş sürecek.

Dünkü mitingde kurumlar adına konuşan İzmir Baro Başkanı Sema Paksüt,Hergün toplumsal tepkimizi, demokratik inancımızı göstermek için Gündoğdu’da olacağız” ifadeleri ile eylemin sürekliliğini ifade etti.

Partizan‘ın da flamaları ile yerini aldığı yürüyüş ve mitingin ardından; devrimci kurumlar; barikatların kurulu olduğu bir önceki günkü çatışma alanına geçti. Burada polis saldırısını bekleyen kitlenin olduğu alana geçen devrimci kurumlar barikattaki yerlerini aldılar.

Saat 23.00’a kadar bekleyen kurumlar daha sonra alandan çekildi. Alanda kitlenin bekleyişi ise gece geç saatlere kadar sürdü.

Sokak aralarında sivil polislerin bekleyişi sürerken; eylemler bugün de devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu