Güncel

İzmir’de tutuklamalar protesto edildi

İzmir: 16 Mart günü gerçekleşen bir basın açıklaması ile İzmir’de ÇHD’ye yönelik geçen haftalarda gerçekleşen tutuklamalar protesto edilerek; tutsakların serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Saat 19.00’da YKM önünde toplanan kitle buradan Sümerbank önüne kadar sloganlarla yürüdü. AKP’nin saldırganlığını protesto eden dövizlerin de taşındığı eylemi KESK İzmir Şubeler Platformu, DİSK Ege Bölge Temsilciliği, ÇHD İzmir Şubesi ve İHD İzmir Şubesi örgütlerken devrimci-ilerici kurumlar da destek verdiler.

Sümerbank önünde gelindiğinde basın açıklamasını KESK dönem sözcüsü ve Eğitim-Sen 4’nolu Şube Başkanı İsmail Akyol okudu. Okunan metinde; ” Hazırlanan iddianamelerde en demokratik eylemler bile yasadışı gösterilmeye çalışılmış, sürdürdüğümüz mücadelenin itibarsızlaştırılması hedeflenmiştir. Ankara’da tutuklanan KESK MYK üyesi Akman Şimşek’e katıldığı sendikal eylemler sorulmuş, niye katıldığı sorgulanmıştır. Bir sendikal konfederasyonun MYK üyesi olan bir sendika yöneticisine, ‘sendika eylemine niye katıldın’ gibi bir soru ancak AKP hükümetinin demokrasi anlayışında mümkün olabilir” ifadeleri ile devletin politikaları teşhür edilerek, baskılara karşı yılmadan mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu