Güncel

İzmir’de vicdani red yürüyüşü!

İzmir: 15 Mayıs Dünya Vicdani Red’ciler gününde İzmir’de Anarşistler Alsancak’ta gerçekleştirdikleri bir yürüyüşle Vicdani Red hakkını savundu.

Yapılan eylemde iki kişi de vicdani reddini açıkladılar.

18.30’da Sevinç pastanesi önünde bir araya gelen Anarşistler buradan ÖSYM önüne yürüdüler. 15 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen yürüyüşte “askere gitme, kardeşkanı dökme”, “reddet, diren, özgürleş”, “devlet yaparsa katliam yapar” vb. sloganlar atıldı.

ÖSYM önüne yaklaşıldığında polis barikatı ile karşılaşan kitle, kısa bir tartışmadan sonra burada açıklama gerçekleştirdi.

İlk olarak Yiğit Nişancı bir açıklama yaparak vicdani reddini ilan etti. “Erkek doğmuş olmamdan kaynaklı askere gitmemi bekliyorsunuz. Her Türk asker doğar diyorsunuz ya; ben bebek olarak doğdum. Hayatıma insan olarak devam edeceğim! Saçma sapan savaşlarınıza asker olmayacağım” dedi. Nişancı’nın ardından ise; Nail Tufan Şenalp bir metin okuyarak Vicdani reddini açıkladı.

Kendinin tanıtarak konuşmaya başlayan Şenalp, anayasanın kanat özgürlüğü tanımladığını belirterek, 72. madde ile tanımlanan “zorunlu askerlik” uygulamasının tutarsız olduğunu ifade etti. “Anayasa’nın “bağlayıcılığını ve üstünlüğünü” düzenleyen 11. madde uyarınca yasalar anayasaya aykırı olamaz. Toplumda yaratılan bu holograma dahil olmamak üzere vicdani kanaatimi açıklamak istiyorum. Askere gitmeyi reddediyorum” diyerek sözlerini noktalandıran Şenalp’in açıklamasının ardından ise eyleme Alsancak sahilde oturularak devam edildi.

Aynı zamanda Anarşistler gün etkinlikleri çerçevesinde öğlen saatlerinde de Kıbrıs Şehitleri üzerinde “intihar” eden askerlerin fotoğraflarını sergiledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu