GüncelManşet

(Video) (Yenilendi) İzmir’de Kaypakkaya’yı anıldı

İzmir: katledilişinin 40. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya soşkulu sloganlarla, kavga ve direniş türküleri ile İzmir’de anıldı. Partizan ve DHF’nin çağrısı ile bir araya gelen kurumlar, Basmane Meydanı’ndan Sümerbank önüne yürüdüler.

Saat 19.00’da Basmane Meydanı’nda toplanan kitle Komünist önder Kaypakkaya’nın resimleri ile temsili flamalar taşıdılar.

En önde büyük boy Kaypakkaya resimli bir pankartın taşındığı yürüyüşte yol boyu ajitasyonlar ve sloganlar hiç susmadı. Devletin Kaypakkaya korkusundan ve onun ardıllarının sürdürdüğü mücadelenin bu korkuyu büyüttüğünden bahsedilen ajitasyonlarda, kaypakkaya’yı anmanın, onu sahiplenmenin altı çizilerek, bu günki güncel saldırılara, onun fikirleri ile cevap olunacağının altı çizildi.

“Önderimiz İbrahim, İrahim Kaypakkaya”, “İbrahim Yaşıyor, Savaşıyor”, “Faşizmi Döktüğü Kanda Boğacağız” vb. sloganların haykırıldığı eylemde, polisin yoğunluğu ve çok fazla noktadan çekip yapması ise dikkat çekiciydi.

Alana gelindiğinde Kaypakkaya şahsında tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuna geçilerek; “ Vartinikte Bir Köm” şiirinden bir bölüm okundu.

Daha sonra ise Partizan ve DHF adına ortak metin okunmasına geçildi. Okunan metinde; Kaypakkaya’nın ülkemiz devrimci tarihinde fikirleri ve öngörüleri ile bir çığır açtığı belirtilerek; Kemalizm, Ulusal Sorun ve Halk Savaşı tespitleri ile ülkemiz devriminin rotasını çizdiği vurgulandı.

“Buradan bir kez daha haykırıyoruz, İbrahim Kaypakkaya’yı anmak onurdur! 100 yıl değil, 1000 yıl ceza versenizde onun fikirlerini sahiplenmeye, 40 yıl önce bize bıraktığı mücadele bayrağını onurla yükseklerde taşımaya devam edeceğiz!” denilen basın metninin okunmasının ardından müzik dinletisi yapıldı.

Ardından ise müzik grubunun sahneye çıkarak Kaypakkaya marşları okudu. Müzik dinletisi sırasında ise Taksim’deki Kaypakkaya anmasına saldırıdan bahsedilerek marşlara daha güçlü katılma çağrısında bulunuldu.

Bir çok devrimci demokrat kurum da katılarak destek verdiği eylem, müzik dinletisinin ardından ise bitirildi.

 

[widgetkit id=108]

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=vLU1Xm_EGzY&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu