Güncel

İzol’un cenazesi toprağa verildi

Amed’in Fiskaya semtinde 12 gün önce polisin kovalaması sonucu Dicle Nehri’ne atladığı iddia edilen Murat İzol’un cenazesi 8 Nisan günü Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde yapılan otopsinin ardından ailesi tarafından teslim alındı. İzol’un cenazesi oluşturulan konvoyla doğduğu köy olan Amed’in Eğil ilçesine bağlı Entîrt (Kaya) Köyü’ne götürülürken birçok aracın oluşturduğu konvoya polisin zırhlı araçlar tarafından takip edildi. İntihar ettiği iddia edilen daha sonra kovalamaca sırasında nehre atladığı söylenenİzol’un başında mermi izleri dikkat çekiyordu.

Bir ananın göz yaşı ve büyüyen öfke

Yüzlerce kişi tarafından cenazesi taşınan İzol telefon ve fener ışıklarıyla toprağa verilirdi. İzol’un ailesi Kürtçe ağıtlar yakarken abla Çiğdem İzol ise, kardeşinin yüzünü bir kez daha görebilmek için gözyaşları içinde feryat etti.

Cenaze’de konuşma yapan BDP Amed İl Eşbaşkan Yardımcısı Eşref Muhammedoğlu yaşanan bu olay karşısında Diyarbakır emniyet müdürü ve valisi derhal istifa etmelidir. Murat İzol Meclis gündemine de taşındı. Ancak ‘Murat kurtuldu’ denilerek tutanaklara geçirildi. Ve arama kurtarma çalışmaları bırakıldı. Bu bir ihmaldir” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu