Emek

Zonguldak’ta taşeron işçiler kazandı!

Zonguldak Kozlu’da TTK’ya ait madende 7 Ocak’ta meydana gelen kazada 8 işçi hayatını kaybetmişti.

Meydana gelen ve 8 madencinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazadan sonra işçiler “Örgütlenmeden ocağa girmeyeceğiz” diyerek yaklaşık 2 ay boyunca ocaklara girmeyerek sendikal haklarını istediler.

2 aylık direnişleri sonucunda sendikal haklarını kazanan işçilerin çalıştıkları maden ocağının patronu bir ay içerisinde Genel Maden İşçileri Sendikası ile Toplu İş Sözleşmesi masasına oturarak Türkiye’de ilk defa taşeron maden işçilerinin Toplu İş Sözleşmesi yetkisini kazanmış olacak.

Daha önce de işçilerin üye oldukları Genel Maden İşçileri Sendikası yetki ve işkolu tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvurmuş ancak Star İnşaat patronu, işin madencilik değil, inşaat işi olduğunu iddia ederek işkoluna itiraz etmişti. Dava sendikanın lehine sonuçlanırken, şirket işçilerin tamamının sendikaya üye olmasına rağmen yeterli üyenin bulunmadığını söyleyerek yetki tespitine itiraz etmişti. Sendikal hakları için mücadeleyi sürdüren 8 işçinin hayatını kaybetmesi üzerine mücadeleyi büyütmüş, büyük bir direniş örneği göstererek mücadeleyi kazanmışlardır.

Kozlu’da 120 ve Üzülmez’de 110 işçisi bulunan Star İnşaat bir ay içerisinde Toplu iş Sözleşmesi masasına oturacak.

AKP Hükümeti tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile devlet, özel şirketler üzerindeki denetimi özel şirketlere vererek “işçilerin can güvenliğini üzerinden atmış”, özel şirketlere peşkeş çekmiştir.

Ankara’dan bir ÖG okuru

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu