Güncel

Zübük siyasetçiler tarihin çöp sepetine giriyor

İstanbul: Partisinin İstanbul 3’üncü bölge mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, annelerin Anneler Günü’nü kutladı, “7 Haziran’daki başarımızı size armağan edeceğiz. Bu ülkenin dağlarında kurşun sesi değil, kuşların sesi olacak” dedi. AKP’nin mevcut durumunu “iktidar zehirlenmesi” olarak tanımlayan Demirtaş, “İktidar zehirlenmesinin çaresi yoktur. Ancak sandık onları iyileştirir” dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında, HDP İstanbul 3. Bölge Milletvekili adaylarının katılımıyla Başakşehir’de bulunan Güvercintepe Meydanı’nda İstanbul 3’üncü bölge mitingini düzenledi. Kadın ve gençlerin yoğunlukta olduğu binlerce kişi mitinge katıldı.

Annelerimize sözümüz; barış ve özgür
Kırmızı’nın ardından HDP İstanbul 3’üncü bölge milletvekili adayı Pervin Buldan ellerinde güllerle sahneye çıkarak Anneler Günü’nü kutladı. Elindeki gülü tüm anneler adına barış annesi ve aynı zamanda HDP İstanbul 3’üncü bölge milletvekili adayı Cemile Akgün’e veren Buldan, “Biz biliyoruz ki bizim coğrafyamızda yaşayan annelerimiz çocuklarına kavuşamamanın acısıyla yaşıyorlar. 12 yıllık AKP iktidarında bu coğrafyada en fazla zulüm başta Kürt anneleri olmak üzere tüm annelerimize yaşatıldı. Ama tüm annelerimize bu coğrafyada barış ve özgürlüklerin getirmenin sözünü veriyoruz” dedi. 
“7 Haziran sabahı bu ülkeye güneş farklı doğacak”
7 Haziran’da dilleri yasaklananlar kültürleri yok sayılanların “kendi geleceklerinin altına mühür” vuracaklarını dile getiren Buldan, şunları söyledi: “Sandık başına giden herkes kendi vicdanına el koyarak geleceklerini belirleyecekler. 7 Haziran sabahı bu ülkeye güneş farklı doğacak. Tüm bunların gerçekleşebilmesi için her biriniz şimdiye kadar bize oy vermeyen herkese ulaşması gerekiyor.  Herkes HDP’ye bir kişi getirsin ve o artı bir olsun. Ve özellikle AKP’ye oy veren Kürtlere, CHP’ye oy veren Alevilerin yanına gitmenizi  istiyoruz.” 

Masa var ama sandalyeler boş
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çözüm süreci için “masa yok” sözlerini de eleştiren Buldan, “İmralı adasında bir masa var. Bunun şahidi benim. İmralı’da kurulan masanın etrafında sandalyeler var ama bu sandalyenin bir kısmı hala boş. Masanın bir başında Öcalan diğerinde ise devlet yetkilileri oturuyor. Şu anda AKP’nin gündeminde barış ve müzakere süreci yok. Onların gündeminde sadece HDP ve seçim var. HDP’yi nasıl baraj altında bırakacağının hesabını yapıyor. Bu meydan, barajı çoktan aştığımızı gösteriyor” şeklinde konuştu. Buldan’ın konuşması, Anneler Günü dolayısıyla barış güvercinleri uçurarak sonlandırdı. 
“AKP iktidar zehirlenmesi yaşıyor”
Buldan’ın ardından, Demirtaş, sahneye çıkarak halkı selamladı. HDP’nin birilerini ezerek, omuzlarına basarak yükselmediğini, bizatihi halkın emeğiyle var olan gerçek bir hak partisine dönüştüğünü ifade eden Demirtaş, ” Zübük siyasetçiler tarihin çöp sepetine giriyor artık. Meydanlarda ne söylüyorsa onu yapan siyaset geliyor” dedi. Demirtaş, AKP hükümetinin “iktidar zehirlenmesi” yaşadığını belirterek, ” İktidara gelmeden önce mazlumduk diyorlardı. Doğru mazlum kesimlerin temsilcisi olmak için hükümet oldular. Ama gün geldi öyle güçlendiler ki kibirli olup halka yukarıdan bakmaya başladılar. İşte iktidar zehirlemesi budur.  İktidar zehirlenmesinin çaresi yoktur. Ancak sandık onları iyileştirir” diye konuştu.
“50’den fazla büromuz saldırıya uğradı”

“HDP Türkiye partisi değil” eleştirilerine  yanıt veren Demirtaş, “Bugün Türkiye’de 550 adayımızla Türkiye’ye barış ve kardeşlik mesajı taşıyoruz. Ama ne hikmetse en fazla bize saldıran AKP’liler oluyor. 50’den fazla seçim büromuz saldırıya uğradı. Bu sabah da dahil 20 arkadaşımız gözaltına alındı. Ama biz diyoruz ki sabırlı olun. Bize bu ülkede yeriniz yok diyenlere demokrasi çerçevesinde cevap vereceğiz” diye konuştu. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın HDP’yi hedef gösteren sözlerini de eleştiren Demirtaş,”Cumhurbaşkanı günde 3 defa miting yapıyor. Aman ha HDP barajı geçmesin. Ya HDP bu ülkenin geleceğidir, gerçeğidir. HDP parlamentoya giremezse kim kazanacak. Türkiye’yi sevenlere seslenen uzattığımız barış ve kardeşlik elini tutun ki hep birlikte bu ülkede 8 Haziran’da yaşayalım. AKP’nin bu ülkeyi ataşe vermesine izin vermeyelim” dedi.  Daha sonra Demirtaş,  darbeci Kenan Evran’in ölse bile AKP’nin darbecilerin nimetlerinden faydalandığını dile getirerek şöyle konuştu: “12 Eylül  askeri darbesinin cuntacılarından Kenan Evren’in getirdiklerinden bunlar hepsinden yararlandılar.  Darbeci gitti, resmi tören yapacaklarmış. Bizden tek bir kişi bile cenazesine katılmayacak. Allah onun hesabını orada soracak. Yüz binlerce anneye acı çektirmiş birinin cenazesine HDP katılmaz. Şimdi izleyin kimler katılacak hep birlikte izleyeceğiz. Onlar, Evren’in yaptıklarından hiçbir zaman vazgeçmedi. O da millete parmak sallıyordu sen de salıyorsun. Ama gün geldi ki öldü. Hepimiz öleceğiz.” 
Konuşmaların ardından miting HDP’nin seçim şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu