Manşet

Zulme karşı Mayıs’ın kızıllığıyla alanlardaydık!

Bursa: Zulme karşı Amerika’nın Chicago kentinde 1886 yılında yakılan emekçilerin isyan ateşi, günümüzde de halen devam etmektedir. Bu zulüm, faşizmin temsilcileri tarafından yine bu yıl da İstanbul-Taksim’de emekçilere karşı yüzünü gösterdi. Taksim’de bu zulme karşı direnenlerin coşkusuyla, ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Bursa’da da 1Mayıs coşkuyla kutlandı.

Saat 13.00’da iki ayrı koldan olmak üzere TEDAŞ önünde Türk-iş’e bağlı sendikalar toplanırken, stadyum önünde DİSK, KESK, TMMOB, BTO, Alevi dernekleri, Halkevleri, ÖDP, DHF, BDSP ve Partizan’ın da içerisinde bulunduğu HDK bileşenleri ve Orhangazi ilçesinde kurulu olan Cargill fabrikasındaki direnişteki işçiler pankartlarıyla yer aldılar.

Buralarda oluşturulan kortejlerle Kent Meydanı’na doğru yürüyüşe geçildi. Türk-iş’e bağlı en kitlesel kortej Türk Metal Sendikası iken DİSK’te ise Birleşik Metal Sendikası’ydı. Bu her iki sendikada da TİS süreci vurguları öne çıktı.

Tüm kortejlerde Taksim’de yaşanan saldırılara karşı gerçekleştirilen direniş “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla selamlandı.

 

DDSB ilk kez pankart açtı

Partizan kitlesi bu yıl Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. yıl vesilesiyle yapılan kampanya ekseninde en önde üzerinde “Katledilişinin 40. Yılında İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür – Ant Olsun Adını, Şan Olsun Andını Yaşatacağız” yazılı Partizan imzalı bir pankart arkasında yine “Emperyalist saldırganlığa, sömürüye ve asimilasyona karşı yaşasın 1 Mayıs – Biji 1 Gulan” Partizan imzalı pankartlar taşıyarak mücadelenin daha da yukarıya taşınacağı yönünde ajitasyon konuşmaları ve sloganları vurgulanarak yürüyüşe katıldı.

DDSB de “İşsizliğe, iş cinayetlerine, taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya karşı yaşasın 1 Mayıs – Birlik mücadele zafer” Devrimci Demokratik Sendikal Birlik imzalı pankartı ve flamalarıyla ilk kez kendi kortejini oluşturarak 1 Mayıs’ta yerini aldı.

 

Metal sendikaları arasında gerginlik

Tüm kortejlerin alana girmesiyle Taksim’de yaşanan saldırıya karşı oturma eylemi gerçekleştirildi. Ardından saygı duruşu ile miting başladı. Burada tertip komitesi adına ortak bir metin okundu. Metnin okunmasının ardından müzik eşliğinde çekilen halaylarla miting sonlandırıldı.

Ancak Türk-İş tüm kortejler alana gelmeden önce ayrılırken bir kısım Türk Metal üyesi alanda kalarak Bosch gündemli bir pankart astı. Birleşik Metal-İş üyeleri ise alanda yine Bosch gündemli bir pankart açtı. Türk Metal’in provokatif tutumunun ardından Birleşik Metal-İş’in tepkisi üzerine başlayan gerginlik araya KESK’in girmesi ile sona erdi ve Türk Metal üyeleri alandan çıkarıldı.

 

[widgetkit id=68]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu