GüncelManşet

426. hafta, “Bu eller yakanızdan hiç bir zaman düşmeyecek”

İstanbul: Cumartesi Anneleri Galatasaray Lisesi önünde 426. oturma eylemini yaparak, gözaltında kaybedilişinin 19.yılında Piro Ay’ın akıbetini sordu. Anneler, Hayri Kozakçıoğlu’nun hesap vermeden öldüğünü ve ölenin arkasından sorarlarsa , “Katliamcı, infazcı, eli kanlı bilirdik” dediler.

Kayıplarının fotoğraflarının olduğu dövizlerin ve karanfillerin taşındığı eylemde ilk olarak kayıp Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız söz aldı. Yıldız Berfo Ana’ya yazdığı şiiri okuyarak, “Berfo ana diyor ki bu el yakanızdan hiçbir zaman düşmeyecek” dedi. Yıldız’ın ardından kayıp Hüseyin Taşkaya’nın oğlu Şerif Taşkaya söz aldı. Taşkaya, seslerinin duyulmadığını söyleyerek “bizim yönlendirildiğimizi söylüyorlar evet yönlendirildik, Tansu Çiller, Mehmet Ağar, Hayri Kozakçıoğlu gibi daha birçok isim bizi bu eyleme yönlendirdi” dedi ve Kozakçıoğlu’nun ölmekle aklanmadığını vurguladı. Taşkaya’nın ardından yine kayıp yakınlarından Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak söz aldı. Ocak konuşmasında, devlette devamlılığın esas olduğunu ve devamlılık esassa sorumluluklarında ölümlerle değişmeyeceğini sorumluluğun devlette olduğunu belirtti. Ocak’ın ardından kayıp Abdülkerim Yurtseven’in torunu Emrah Yurtseven söz alarak, “75 yaşında ki ihtiyar dedem size ne yaptı ki, döve döve götürüp çukurlara atıp kaybettiniz” dedi. Yurtseven yetkilere seslenerek, “Dedemin kemiklerini bulun, bulmazsanız iki elim yakanızda olacak” dedi.

Eyleme yine bir kayıp yakını Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Ağı (FEMED) Başkanı Nasıra Dutur söz aldı. Dutur, kendisinin de bir kayıp yakını olduğunu ve ülkesinde kayıpların akıbetini öğrenmek için mücadele yürüttüklerini söyleyerek, Cumartesi Annelerine her zaman destek olduğunu, gittiği her yerde de annelerin sesini duyurduğunu söyledi. Eylemde ayrıca İranlı insan hakları savunucusu Şirin Ebadi, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici birer konuşma yaptı.

Haftanın açıklamasını ise Maside Ocak okudu. Ocak, Piro Ay’ın gözaltında kaybediliş sürecini aktararak, Ay’ın katledilişinden sorumlu olan kişilerin alenen bilinmesine rağmen yargılanmadıklarını belirtti. “Bu durum devlet görevlilerinin sorumlu olduğu insanlık suçlarının etkili ve adil şekilde soruşturulmayacağının, insanlık suçlarından sorumlu kamu görevlilerinin korunmaya devam ettiğinin ifadesidir” diyen Ocak, Piro Ay’ın katledilişinde sorumlu olan Tuğgeneral Musa Çitil’in bir an önce görevden alınıp yargılanması gerektiğini söyledi.

Eylem, Musa Çitil’in görevden alınması için 31 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak olan eyleme katılım çağrısı yapılarak sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu