Manşet

Daiyang-Sk işçisi: “Ben artık sosyalist oldum”

İstanbul: Çorlu’da 14 Kasım günü Daiyang-Sk adlı metal fabrikasında işçiler greve çıktı ve 73 gündür grevdeler o günden beri işçiler birçok şeyle karşılaştılar. İşçilere sorduğumuzda daha önce hiç direnişe katılmamışlar ve direnmekle ilgili hiçbir bilgilerinin olmadığını söylüyorlar ve ekliyorlar bu direniş bizlere çok şey öğretti. Bir işçi “ben artık sosyalist oldum” diyor. Bu yorumu getirmesinin sebebi de faşizmi tüm çıplaklığı ile görmeleri. Çünkü Daiyang-Sk direnişe başladıklarından beri hem devletin şiddetiyle karşılaştılar hem de adalet denen bir olgunun olmadığıyla karşılaştılar. Direnişlerini başlattıklarından beri toplamda sendikal mücadeleyle beraber 2 yıllık bir geçmişlerinin olması bu direniş süreciyle birleştirilince işçilerin “Ben artık sosyalist oldum” söylemlerinin boş olmadığını bariz bir şekilde gözler önüne seriyor.

İşçileri ziyaret ettik

İşçilerin yürüttüğü bu mücadeleye hem destek olmak için hem de onların bu direnişine ses katabilmek adına Çorlu’ya işçilerin ziyaretine gittik.

İşçilerin direniş çadırına gittiğimizde ilk olarak etrafta aslılı olan dövizlerle ve 73. Gün olmasına rağmen ilk günkü gibi kararlı duruş, sıcak bir gülümseme ile karşılaşıyoruz.

Ve anlatmaya başlıyorlar ilk günden bugüne neler yaptıklarını. 130 işçinin greve çıktığını, açılan tüm davaları kazandıklarını, grev çıkışlarının ardından patronun kaçak işçi çalıştırdığının mahkemece tespit edildiğini anlatıyorlar. Bu durumu protesto ettikleri için polis tarafından darp edildiklerini ifade ediyorlar ve polis için “Biz onların bizim yanımızda olmasını beklerdik, haklarımızı aradığımız için patronu koruyarak bize müdahale etmelerini beklemezdik” diyorlar.

İşçiler şimdi çadırlarında açlık grevindeler, eğer bu 1 ayda bir dönüş olmazsa ölüm orucuna girmeyi düşünüyorlar.

Eğer yolunuz düşerse Çorlu Santral’de bulunan Cumhuriyet Meydanı’na gidin ve açılan imza standına ve işçilerin çadırına uğrayarak kısa bir ziyaret edin, çünkü işçiler direnişe destek için çağrı yapıyorlar. Ve bizde Özgür Gelecek gazetesi olarak verilen bu mücadeleye okurlarımızı destek vermeye çağırıyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu