Güncel

Devletin hafızasında Şêx Said ve Seyit Rıza yok!

ANKARA (DİHA) – Başbakan Erdoğan adına BDP’li İdris Baluken’in Şêx Said ve Seyit Rıza öncülüğünde gelişen halk ayaklanmalarına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin kayıtlarda bilgi ve belge bulunamadığını savundu.

1925 yılında Şêx Said ve 1938 yılında Seyit Rıza öncülüğünde gerçekleşen iki farklı halk ayaklanmasına dair ilginç bir detay ortaya çıktı. BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken’in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplanması istemiyle 23 Kasım 2012 tarihinde Meclis’e sunulan soru önergesine verilen yanıtta her iki isyana ilişkin bilgi ve belge bulunmadığı ileri sürüldü.

Baluken, verdiği önergede, “1925 yılında Şeyh Said öncülüğünde gelişen halk ayaklanmalarından sonra Bingöl ve Elazığ sınırları içerisinden farklı bir bölgeye zorla göç ettirilen aile sayısı kaçtır? Bu aileler kimlerdir? Türkiye’nin hangi bölgelerine göç ettirilmiştirler? 1938’de Seyit Rıza öncülüğünde gelişen halk ayaklanmalarından sonra uygulamaya konulan tehcire kaç aile maruz bırakılmıştır? Ailelerden alınarak Batı illerindeki ailelere evlatlık verilen kız çocuğu sayısı kaçtır? Şeyh Said ve Seyit Rıza’nın öncülüklerinde gelişen halk ayaklanmalarından sonra Dersim, Bingöl ve Elazığ’da ailelerinden alınarak Batı illerindeki ailelere veya resmi kurumlara teslim edilen kaç kadın vardır? Bunlar kimlerdir? Hangi kentten kaç kişi bu uygulamaya maruz bırakılmıştır? Dersim, Bingöl ve Elazığ’da ‘kız çocukları’nın Türk ailelere verilmesi, asimilasyon politikalarının işlerlik kazanması açısından sistematik bir devlet politikası mıdır?” sorularını yöneltmişti.

Ayaklanmalara dair bilgi ve belge yok!

Baluken’in yazılı önergesine Başbakan adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yanıt verdi. Şahin, “Bakanlığımız kayıtlarında ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 23 Ocak 2013 tarihli yazısında binaen İçişleri Bakanlığı’nın kayıtlarında konu ile ilgili herhangi bir bilgi ve belge bulunamamaktadır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu