Güncel

(Foto) “Diren Lice, Kartal Seninle”

Kartal: Geçtiğimiz gün Lice’de Kalekol yapımı protestosu sırasında jandarmanın halka saldırması sonucu 2 kişinin katledilmesinin ardından Kartal’da emek ve demokrasi güçleri bu gün gerçekleştirdiği protesto yürüyüşü ile saldırıyı kınadı.

Akşam saatlerinde Ahmet Şimşek Koleji önünden başlayan yürüyüşte HDP, TÖP, EMEP, TKP, TKP 1920, BDP, ESP, Halkevleri, PSAKD, SYKP, Partizan ve YDK flamaları ile katılırken HDK gençliği ise katliamı kınayan dövizler taşıdılar.

Sloganlarla Bankalar Caddesi’ne yürüyen kitle, cadde üzerinden Kartal Meyda’a çıkarak burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Yol boyunca, “Diren Lice, Kartal seninle”, “AKP savaş, halklar barış istiyor”, “Şehit namnirin”, “Bijî serok Apo”, “Her yer Lice, her yer direniş”, “katil devlet hesap verecek” vb sloganlar atılırken, çekilen ajitasyonlarda AKP’nin barış adı altında savaşı örgütlediği ve çözüm süreci ile oyalamaya çalışarak bölgedeki savaş merkezlerini artırdığı belirtilerek, AKP’nin işçilere, ezilen inançlara ve ezilen halklara düşman olduğu belirtildi.

 

“AKP Kürt halkına çatışma ve teslimiyeti dayatıyor”

Kartal Meydanı’na gelindiğinde, kitle öncelikle Lice’de katledilenler şahsında demokrasi mücadelesinde şehit düşenler için saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri  adına basın açıklamasını Naim Boz okudu.

Boz, katledilenlerin ailelerine ve ezilen halklara başsağlığı dileyerek başladığı konuşmasında, AKP’nin çatışmasızlık sürecini  karakolları onararak ve kalekol inşaatlarını, askeri amaçlı barajları yaparak geçirdiğini belirterek “AKP bir kez daha Kürt halkına çatışma ve teslimiyet dayatıyor” dedi.

Başbakan’ın bir konuşmasında “B ve C planlarımız var” dediğini hatırlatan Boz, B ve C planlarının deşifre olduğunu belirterek “ Erdoğan’ın B ve C planları bir kez daha görülmüştür. Özgürlük ve demokrasi taleplerini kırmak, seçim döneminde zaman kazanmak için oyalamak, ‘en az ve en geç ver’ politikasını sürdürmek.” cümlelerine konuşmasında yer veren Boz, Emek ve demokrasi güçlerinin taleplerini sayarak, ezilen halkları dayanışmayı büyütmeye ve birlikte mücadele etmeye çağırarak konuşmasına son verdi.

 

“Lice’de AKP’nin savaş politikaları suçüstü yakalanmıştır”

Naim Boz’un ardından sözü BDP PM üyesi Asiye Kolçak aldı. Kolçak ise konuşmasında, AKP’nin, Kürt halkının iyi niyetine rağmen kan akıtmayı sürdürdüğünü belirterek “Lice’de AKP2nin savaş politikaları suçüstü yakalanmıştır” dedi.

AKP2nin yönetememe krizi yaşadığını belirten Kolçak, AKP’yi tekeri patlak bir kamyona benzeterek, sağa-sola savrulduğunu ama bunun karşısında halkların tercihinin direnişi büyütmek olacağını ifade etti.

Başbakan’ın “HDP altta kalır” sözünü hatırlatan Kolçak, süreç çökerse asıl AKP’nin sürecin altında kalacağını ve halklara hesap vereceğini belirten Kolçak konuşmasını “Biz bu iktidarda rahat oturmalarına izin vermeyeceği<. O iktidar çökecek ve halkların iktidarı kurulacak” cümleleri ile sonlandırdı.

Basın açıklaması, yarın (10 Haziran) Galatasaray Lisesi önünde saat 13.00’da Barış Anneleri tarafından gerçekleştirilecek olan etkinliğin çağrısı ile son buldu.

[widgetkit id=758]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu