Emek

Gültekin :“Haklı mücadelem farklı kanallarda devam edecek”

H. Merkezi: Tacize karşı ses çıkardığı için ve sendikalı olduğu gerekçesiyle Yazaki firmasından atılan ve tek başına mücadele eden Dilek Gültekin, 43’ncü gününde direnişini sonlandırdı.

Bursa, Gemlik Serbest Bölge’de bulunan Yazaki firmasına karşı tek başına direnen Dilek Gültekin, direnişini 43. gününde sonlandırdı.

Yazılı bir açıklama yapan Gültekin, Yazaki’de tacize, baskıya, sömürüye karşı çıktığı ve sendikalı olduğu için işten atıldığını belirtti. Kölece yaşam koşullarına hayır diyerek, insanca yaşam koşullarında onurluca çalışmak istediğini dile getiren Gültekin, çalışırken başlattığı mücadeleyi işten atılınca da sürdürdüğünü söyledi. Direnişin ilk gününden itibaren asla yalnızca kendisi için direnmediğimi aynı zamanda Yazaki işçisi için de direndiğimi ifade eden Gültekin, “Sadece kendimi düşünseydim şu an başka bir fabrikada çalışıyor olurdum. 43 gün boyunca direndim çünkü bu sorunlar her yerde yaşanıyor. Bundan kaçmak çözüm değil. Diğer bir işyerinde yine benzer şeyleri yaşayacağım. Bunun yerine mücadele etmek, bulunduğum yeri değiştirmek istedim. Yazaki işçisi için direndim.” dedi.

 

Direniş şimdiden kazandı

43 günlük direnişini sonlandırdığını belirten Gültekin, mücadelesini sürdüreceğine de vurgu yaptı. Hiç pişman olmadığını ve bu direnişten dolayı mutlu ve gururlu olduğunu kaydeden Gültekin,  “Bu direniş şimdiden kazandı. Çünkü ben direnişe başladığım andan itibaren artık Yazaki’de taciz son buldu. Bundan sonra yönetim bu konuda çok daha duyarlı olmak zorunda kalacaktır. Direniş boyunca iki aylık deneme süresi dışında hiçbir arkadaşımız işten atılmadı. Bu da direnişin kazanımlarından bir diğeri. Diğer yandan Yazaki işçisi sendikalaşmaya hiç bu kadar yakın olmadı. Arkadaşlarımız TOMİS’e üye olmaya devam ediyor.” dedi.

 

“Gazetelere ilan verilerek, hedef gösterildim”

OHAL gerekçesiyle iki kez gözaltına alındığını anımsatan Gültekn, hakkını arayan bir kadın işçi olarak asla vazgeçmediğini ve kararlılığı sayesinde patronları koruyan OHAL’e rağmen direnişi sürdürdüğünü ifade etti. Farklı fabrikaların özel güvenlik şefleri tarafından da tehdit edildiğini dile getiren Gültekin, “Vicdanları kasalarından ibaret olan Yazaki yönetimi tarafından taciz edildim. Hakkımda karalama kampanyası başlatıldı. Fabrika içine fotoğraflarım asıldı, gazetelere ilanlar verildi ve hedef gösterildim. Ama bunları Yazaki işçisi arkadaşlarımla ve büyük bir destekle aşmayı bildim. Bekleyişi sonlandırıyorum ama başta sendikalaşma mücadelesi olmak üzere haklı mücadelem farklı kanallardan devam edecek.” dedi.

Hedef gösteren Yazaki yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve sorumlular ceza alana kadar sürecin takipçisi olacağını belirten Gültekin, başta kadın örgütleri olmak üzere çok destek gördüğünü kaydetti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu