Gençlik

Liseli gençlik geleceksizleştiriliyor

Devletin halk gençliği üzerindeki baskısını her koldan artırdığı bir süreç yaşıyoruz.

Eğitim alanındaki saldırılardan liseli gençlik de elbette nasibini alıyor. Zaten çürümüş olan eğitim sistemi, her gün yapılan yeni açıklamalarla, her yıl eklenen yeni bir sınavla, okullarda alınan eğitimin yetersizliği sonucu dershanelere, özel derslere mahkum olunması ve daha onlarcasını ekleyebileceğimiz saldırılarla daha çekilmez, daha yaşanmaz hale getirilmiştir.

Çürümüş eğitim sisteminin en önemli ayağı sınav sistemidir.

Sınav sisteminin temel amacı gençliğin toplumsal meselelerle ilgilenmesini engellemektir. Egemenler, gençliği; yaşananlarla ilgilenmeyen, yaşadığı toplumdan kopuk bir yarış atı haline getirmeyi amaçlamaktadır. Sınav sistemi üzerinden halk gençliğine olan baskı artırılarak, gençlik geleceksizleştirilmiştir.

 

2013 YGS ve LYS ’de din dersinden sorular var

ÖSYM Başkanı Ali Demir tarafından yapılan açıklamada, ortaöğretimde zorunlu olarak okutulan din derslerinden de soru sorulması gerektiği ve 2013 yılında YGS’de 5 ve LYS-4’te 8 olmak üzere toplam 13 din sorusu sorulacağı açıklanmıştır.

Tek dil, tek mezhep vb. sürekli tek tipleştirme politikalarının bir ürünü olarak diğer dinleri ve mezhepleri yok sayan din soruları eklenmiştir yeni sınavlara. Bu durum farklı etnik kimliğe ve inanca sahip olan gençliğe karşı sürdürülen baskı ve asimilasyon politikalarının bir halkasıdır.

Çürümüş eğitim sisteminin bir ürünü olan sınav sistemini değiştirmenin tek yolu örgütlü mücadeledir. Liseli gençliği parasız, bilimsel, anadilde eğitim mücadelesi için YDG saflarında örgütlenmeye çağırıyoruz.

 

Antakya Liseli YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu