Dünya

Madenciler Madrid’e ulaştı (videolu haber)

H. Merkezi: İspanya’da hükümetin kemer sıkma politikalarını protesto için 22 Haziran’da iki koldan “Kara Yürüyüş” adını verdikleri bir yürüyüş başlatan maden işçileri, dün akşam (10 Temmuz) başkent Madrid’e ulaştı

Asturias ve Aragon bölgelerinden yola çıkarak 400 km yol kateden madenciler, Madrid’in Sol Meydanı’nda buluştu.

Günlerdir kavurucu sıcaklara rağmen yürüyerek seslerini duyurmaya çalışan yüzlerce madenci, İspanyol işçi ve emekçiler tarafından coşkuyla karşılandı.

Mayıs ayından bu yana grev yapan işçiler, hükümetin “tasarruf önlemleri” kapsamında maden sektöründe uygulayacağı politikaları protesto ediyor.

Madenciler, sektörün yüzde 63’üne darbe vuracağını savundukları “kemer sıkma” politikası yüzünden 25 bin kişinin işsiz kalacağını belirtiyorlar.

Diğer taraftan İspanya Başbakanı Rajoy, 2015 yılına kadar kamu harcamalarında yapılacak kesintilerle 65 milyar Euro’luk yeni “tasarrufa” gitmeyi hedeflediklerini söyledi.

Son Avrupa Konseyi’nde anlaşmaya varılan konuların İspanya için iyi olsa bile gerçekçi olmak gerektiğine işaret eden Rajoy, “Gerginlikler ve üzüntüler olacaktır. Zor anlar yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz ama en azından nereye gideceğimize karar verdik ve bunu en kısa zamanda yapmak istiyoruz” dedi.

Söz konusu “kemer sıkma” politikalarında işçi ve emekçilere çeşitli saldırılar hazırlayan İspanya hükümetinin “gidecekleri yer” bellidir!

 

Madencilerin Madrid’e yürüyüşleri sırasında Madenciler Madrid’de:

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu