Güncel

Musa Anter katledilişinin 28’inci yılında anılacak

Musa Anter (Apê Musa) katledilişinin 28'inci yılında Diyarbakır’da vurulduğu yerde ve Mardin Nusaybin’deki mezarı başında anılacak.

20 Eylül 1992 tarihinde JİTEM tarafından katledilen Kürt aydın, gazeteci ve yazar Musa Anter için yitirilişinin 28’inci yılında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) tarafından yarın iki merkezde anılacak.

Anter için ilk anma katledildiği yer olan Diyarbakır’ın Seyrantepe Semtine bağlı Cumhuriyet Mahallesi 442’nci Sokak’ta gerçekleştirilecek. Saat 11.00’de başlayacak anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileri, sivil toplum örgütleri, basın meslek örgütü temsilcileri ile gazeteciler katılacak.

Buradaki törenin ardından Anter’in mezarının bulunduğu Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Akarsu (Sitîlîlê) Mahallesi’nde kabri başında saat 15.00’de anma yapılacak.

Öte yandan Musa Anter anısına her yıl düzenlenen ve Yeni Yaşam Gazetesi’nin öncülük ettiği ‘Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nda ödül kazanan isimlere İstanbul’da yarın saat 17.00’de Eşit Haklar İçin İzleme Derneği salonunda düzenlenecek törenle ödülleri takdim edilecek. Pendemi nedeniyle sembolik yapılacak törene katılım sınırlı tutulacak.

Basının bilgesi olarak da bilinen Apê Musa, 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’ın Seyrantepe mahallesinde uğradığı silahlı saldırıda sol bacağına iki, kalbi ve kafasına birer kurşun sıkılarak öldürüldü. Musa Anter’in yanında bulunan Gazeteci ve Yazar Orhan Miroğlu saldırı sırasında yaralandı.

Eski JİTEM elemanı Abdülkadir Aygan; Anter’in, kendisinin de içinde bulunduğu TİM tarafından JİTEM için öldürüldüğünü söyledi. Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’ın isteği üzerine Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk Raporu’nda, Anter cinayetinin Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından planlanıp uygulandığı yer aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu