Emek

“SABİM hattı kapatılsın!”

İstanbul: Türk Tabib Odası (İTO)  Asistan Hekim Komisyonu Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) Hattının kapatılması için bugün (14 Aralık) Dr. Melike Erdem’in “intihar” ettiği Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

SABİM hattının kapatılması için kampanya başlatan sağlık emekçileri saat 18.00’de Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde “Alo 184/SABİM hattı kapatılsın! Sağlık Bakanlı istifa etsin!” pankartı açtı.

Hastane önünde toplanan sağlık emekçileri SABİM hattının kapatılması için imza kampanyası başlattıklarını duyurduktan sonra basın açıklamasına geçti. Komisyon adına basın açıklamasını Özlem Bodur okudu.

Bodur, sağlık sistemindeki dönüşümün hastalar ve doktorları aynı anda mağdur ettiğini ve aynı zamanda aralarındaki güveni zedelediğini dile getirerek sözlerine başladı.

Hasta hakları” nın sağlıkçıları ihbar etmeye indirgendiğini ve her türlü aksaklığı sağlık emekçilerinin üstüne yıkıldığını vurgulayan Bodur, Sağlık Bakanlığının bu şikâyetleri baskı aracı olarak kullanıldığını söyledi.

Bodur sözlerine, “SABİM kurulduğu günden bu yana hasta haklarında bir iyileşme sağlamamış, aksine sağlık emekçileriyle hastalar arasındaki iletişimi bozmuş, sağlık emekçilerine şiddet olarak dönen öfkeyi beslemiş, sağlık emekçilerinin motivasyonunu kırmış, Melike arkadaşımızın canına mal olmuştur.” şeklinde devam etti.

Sağlık Bakanlığının istifa etmesini ve sağlık çalışanlarının ölüme sürükleyen olumsuzların giderilmesini istediğini belirten Bodur, SABİM’in derhal kapatılması için tüm sağlık çalışanlarının katılacağı bir “SABİM kapatılsın, Sağlık Bakanı istifa etsin!” kampanyası başlattıklarını duyurarak açıklamasına son verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu