Dünya

Yunanistan yeniden sandık başında

H. Merkezi: Yunanistan 6 Mayıs seçimlerinin ardından, 17 Haziran’da yeniden seçimlere gitmeye hazırlanıyor.

Seçimlerin sonunda ortaya çıkan tablo var olan siyasal krize çözüm olmaktan çok krizin daha da derinleşmesine yol açtı. Normal şartlarda ortaya çıkan tablodan hükümet (matematiksel olarak) çıkma olanağı varken, hükümet kurulamayarak, yeniden seçime gitme kararı alındı. Bunun en önemli nedeni ise, seçimlerden kazanan parti olarak çıkan SİRİZA (Radikal Sol Koalisyon)’nin hükümet arayışlarında yer almaması olmuştu.

Sistemin, SİRİZA’da toplanan tepki oylarının, sistem potasında eritilmesi için hükümete alma çaba ve baskısı sonuç vermedi. Elbette, SİRİZA’nın olası seçimlerde oylarını daha da artırma öngörüsü de böylesi bir tuzağa düşmemesine neden oldu.

Politik partilerden oluşturulmaya çalışılan hükümet arayışları sonuç vermeyince son olarak, “akil adamlardan” oluşan ve partilerce desteklenen hükümet çözümleri de sonuç vermedi.

Teknokrat hükümete de hiçbir partinin yanaşmaması sonucu, Cumhurbaşkanı Karolos Papoulıas, Anayasanın verdiği seçim hükümeti atama yetkisini kullanarak, 17 Haziran’da seçimlere gidilmesine karar verdi. Eski Danıştay başkanı Panagıotı Pıkrameno, Cumhurbaşkanı tarafından Başbakan olarak atandı.

Daha çok üniversite öğretim görevlileri, eski bakan ve diplomatlardan oluşan 16 bakanlı hükümet bugün (17 Mayıs) saat 11.00’de yemin ederek bir aylık görevlerine başlayacak. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu